Kurumsal2

Bilindiği üzere ülkemizde yaz mevsimlerinde tatil sezonu açılmaktadır. Yaz mevsimlerinde bilinçsizce güneşlenmek, koruyucu krem ve solüsyon kullanmadan denize girmek ve sonrasında güneşlenmek tehlikeli durumlara yol açmaktadır.

Güneş yanığı tedavisi

Güneş yanıkları, güneş çarpmaları gibi durumlara engel olabilmek için hastanelerin cildiye bölümlerinde hizmet veren doktorlara danışarak tatil öncesi  kendi cildimize uygun olan krem ve solüsyonları öğrenmek gereklidir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan kremler ve solüsyonlar güneş yanıklarını en aza indirmekte en büyük etkenlerden biri olacaktır.

Ayrıca ; güneş yanıkları ve güneş çarpmaları gibi durumların engellenmesi için güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlere dikkat ederek kendimizi bu olumsuzluklardan koruyabiliriz.

YANIK : Yanık vücutta bulunan herhangi bir bölge veya uzuvların ısıya maruz kalması sonucu gerçekleşen yaralanma durumudur. Yanıkları kimyasal ve fiziksel yanıklar olarak iki kısımda incelemek mümkündür. Fiziksel olarak tanımladığımız yanıklar haşlanma , elektrik çarpması , sürtünme ve sıcak sıvı cisimlerle temas olarak örneklendirilir. Vücutta oluşan yanıkları 3 derece ile ayırmaktayız.

1. Derece yanıklar vücuda fazla zarar vermemiş olan kısa süreli ve basit tedavilerle iyileşebilen yanıklardır. Bunlara örnek olarak güneş yanıkları baş sırada yer almaktadır.

2.  Derece yanıklar vücudun alt tabakalarına ısının ulaşması ile ciltte su toplanması , sıvı kabarcığı olarak da bilinen “ BÜL “ oluşturur.

3.  Derece yanıklar ise ısının vücutta bulunan deri tabakasının altına ulaşarak kas ve sinir dokularına zarar vermesi sonucu meydana gelen durumdur.

ÖZGÜR HİZMETLİ

CİTY AMBULANS OPERASYON MÜDÜRÜ